Dag 1
Avreise fra Norge
Avreise fra Norge med valgfritt flyselskap. Sjekk gjerne ut Ethiopian Airlines, Qatar Airways, KLM eller Turkish Airlines
Dag 2
Velkommen til Tanzania
Ved ankomst til Kilimanjaro International Airport vil vår representant møte dere og ønske dere velkommen til Tanzania. Etter at bagasjen er lastet inn i bilen, går turen videre til deres Lodge i Karatu. Her kan dere slappe av ved bassengkanten resten av dagen, fram til middag. Vi håper dere ser frem til en god natt og et spennende safarieventyr som begynner i morgen!
Overnatting: Manyara Best View Lodge |
Transport: 4 timer |
Måltider: Middag |
Dag 3
Safari i Ngorongorokrateret
Etter frokost er det kun 30 minutters kjøring til innkjøringen til Ngorongoro, kjent som verdens 8. underverk. Ngorongoro er en geologisk kaldera, en sammenrast vulkan. Geologer anslår at Ngorongoro en gang var rundt 6000 meter høy før den kollapset og raste sammen. Kraterbunnen er helt flat, med rikelige beiter, tilgang på vann og salter – alt gressetende dyr trenger for å trives. De store dyreflokkene tiltrekker også rovdyr som løver, leoparder, geparder og hyener.
Nedstigningen fra kraterkanten til bunnen av krateret, hvor selve safarikjøringen finner sted, er på ca. 600 høydemeter. Denne spektakulære nedstigningen foregår på trygge veier, og er en spennende opplevelse.
I selve krateret lever det rundt 25-30 000 dyr – verdens tetteste konsentrasjon av pattedyr, og også verdens tetteste bestand av løver. Neshornet er en truet art, men i Ngorongoro-krateret har dere gode sjanser til å få et glimt av dette majestetiske dyret. Krateret har store bestander av de fleste afrikanske dyrene.
Lunsjen blir en pakket lunsj fra Lodgen, som dere nyter på en tilrettelagt plass i krateret.
På ettermiddagen kjører dere opp av krateret og tilbake til Lodgen for en deilig middag.
Overnatting: Manyara Best View Lodge |
Transport: Safarikjøring |
Måltider: Frokost, lunsj og middag |
Dag 4
Til Serengeti
Etter frokost går turen videre til den sagnomsuste Serengeti. De kommende dagene vil dere oppleve safari på sitt aller beste, sammen med deres kunnskapsrike guide. Å oppleve Serengetis savanne ved soloppgang er en fantastisk opplevelse, ved soloppgang når temperaturen er på det laveste øker sjansene for å se de store kattedyrene jakte. Serengeti er med rette ansett som et av Afrikas fremste safariområder og gir en unik mulighet til å komme tett på naturen og det fantastiske dyrelivet. Navnet Serengeti betyr "endeløs slette" på Masai-språket.
Midt på dagen kan dere slappe av med pikniklunsj ute i parken, eller kjøre tilbake til campen for en varm lunsj. Ettermiddagen byr på flere safariopplevelser ute på savannen.
I Serengeti kan dere se et imponerende mangfold av dyreliv, inkludert løver, geparder, leoparder, gnuer, sebraer, sjiraffer, antiloper, gaseller, bøfler, flodhester, elefanter og krokodiller, samt et rikt utvalg fuglearter. Sammen med deres dyktige guide kan dere planlegge dagene slik dere ønsker, og benytte guidenes kunnskap om hvor dyrene befinner seg for å maksimere safariopplevelsen.
Overnatting: Narudi Tented Camp |
Måltider: Frokost, lunsj og middag |
Dag 5-6
Safari i Serengeti
Alle dagene i Serengeti tilbyr stor fleksibilitet. Sammen med deres private guiden og i deres privat Landcruiser kan dere tilpasse safaridagene etter eget ønske. Ønsker dere å være ute på savannen hele dagen, tar guiden med lunsjpakker som nytes på utvalgte steder, gjerne under en akasie ute på savannen. Hvis dere ønsker å bryte opp dagen, kan dere dra tilbake til campen for lunsj etter formiddagssafari, før dere drar ut på nye eventyr etter en avslappende pause.
Dere bestemmer selv om dere vil slappe av på formiddagen eller ettermiddagen, eller om noen av dere ønsker å dra ut på safari mens andre hviler på campen. Alt er helt opp til deres ønsker, og guiden tilpasser turene etter hva som føles best for dere.
Varmluftsballong:
Ønsker dere å oppleve savannen fra luftene er dette dagene. Fly lydløst over savanne med en påfølgende sjampagne frokost som er dekker når dere lander. Pris per person: 6500,- dette er ikke inkludert i programmet.
Overnatting: Narudi Tented Camp |
Måltider: Frokost, lunsj og middag |
Dag 6
Fly til Zanzibar
Etter fantastiske dager på safari forsetter oppholdet med badeferie og sand mellom tærne ved Det indiske hav. Dere tar plass i safaribilen og blir kjør til flystripa Serengeti. Antiloper, giraffer, sebra og andre dyr "vinker dere adjø". Vel fremme på Zanzibar blir dere møtt av vår representant som tar dere med til hotellet.
Et alternativ til safari-flyreisen er å bruke bil, men da vil turen ta rundt 7–9 timer på dårlige grusveier til Arusha. Der må dere overnatte før dere tar flyet til Zanzibar dagen etter. Med safari-flyet direkte fra Serengeti får dere derimot en siste deilig frokost på campen før dere nyter den imponerende flyturen over savannen og lander på Zanzibar omtrent 3 timer etter avreise.
På Zanzibar venter Tembo House Hotel, det perfekte valget for de som ønsker å kombinere den magiske 1001 natt-følelsen i magiske Stone Town. Hotellet ligger 5 minutter gåtur fra sentrum av Stone Town, men likevel rett ved stranden. Det er en del av UNESCOs verdensarvsted og gir en autentisk opplevelse med sin rike historie og kultur. Tembo House oser av gammel sultanatstemning fra tiden da Zanzibar var et senter for det mektige Oman-riket.
Hotellet har alle moderne fasiliteter, og dere vil føle dere som en del av historien som ble preget av berømtheter som Mahatma Gandhi, Indira Gandhi, Freddie Mercury, og Henry Morton Stanley, som alle har oppholdt seg her.
Overnatting: Tembo House Hotel |
Måltider: Frokost |
Dag 7
Guidet tur i Stone Town
Nyt en herlig dag på Zanzibar, en øygruppe som tilhører Tanzania og er kjent for sin rike historie og kultur. Zanzibar består av hovedøyene Unguja, som til daglig kalles Zanzibar, Pemba og mange mindre øyer. Zanzibar har gjennom tidene vært en sentral del av swahilikulturen, der indiske, arabiske og afrikansk kulturer har met sammen til en helhetlig uttrykk som utrykkes gjennom språk, mat, kultur og arkitektur. Øya har vært et knutepunkt for handel og er kjent som "Swahilikulturens vugge", med sin fascinerende historie, vennlige mennesker og fantastiske sjømat.
Stone Town, øyas historiske sentrum, var en gang et blomstrende handelssentrum under seilskutetiden. Skip fra India og arabiske land ankom Zanzibar for å laste om varer og fikk lastet med krydder fra Zanzibar før ferden gikk videre til Europa. Stone Town har dermed vært et "sentrum i verden" for handel i flere hundre år.
Etter frokost, rundt kl. 09:00, blir dere hentet på hotellet for å utforske Stone Town på en 3-timers guidet tur. Dere vil vandre gjennom de smale, fargerike gatene og få innblikk i Swahilikulturen, historien om sultanene, slavehandelen, krigene og politikken som har formet øya. Dere vil besøke viktige historiske steder, som det berømte frukt- og kryddermarkedet, som fortsatt er en livlig handelsplass i dag. Dere får også se sporene etter slavetiden, Dr. Livingstons hus, det gamle fortet, Nasjonalmuseet, samt ruinene av Marahubipalasset som ble bygget av sultan Barghash på 1880-tallet.
Det er en dag fylt med historie, kultur og fascinerende arkitektur, hvor dere får utforske den mangfoldige arv som har gjort Zanzibar til et unikt sted.
Overnatting: Tembo House Hotel |
Måltider: Frokost |
Dag 8
Stone Town til Jambiani
Etter en deilig frokost sier dere farvel til Stone Town og setter kursen mot nordspissen av Zanzibar, til den vakre Jambiani-stranden. Her venter et fantastisk hotell rett ved stranden, og dere kan forvente en uforstyrret ferie med bading, avslapning og kritthvit sand mellom tærne.
Klokken 10 blir dere hentet av sjåføren, og turen går videre til hotellet, hvor dere kan tilbringe dagene med å slappe av på stranden, svømme i det krystallklare vannet og nyte den tropiske atmosfæren. Nungwi-stranden er kjent for sin skjønnhet – perfekt for en ferie med total avslapning og opplevelse av den naturlige skjønnheten Zanzibar har å tilby.
Overnatting: Mwezi Boutique Resort |
Transport: 1,5 time / 65km |
Måltider: Frokost |
Dag 9-12
Jambiani, Zanzibar
På Zanzibar finnes det noe for alle, enten du ønsker rolige dager ved bassenget og på stranden, eller om du vil fortsette å utforske og oppleve mer eventyr. Her kan du nyte paradiset og virkelig slappe av i en uforstyrret og idyllisk atmosfære.
Hotellets resepsjon tilbyr et bredt utvalg av aktiviteter og utflukter som kan bestilles når dere ønsker.
Overnatting: Mwezi Boutique Resort |
Måltider: Frokost |
Dag 13
Hjemreise
Nyt dagen på hotellet. 5 timer før flyavgang blir dere kjørt til flyplassen på for deres heimreise.
Måltider: Frokost |
Dag 14
Ankomst Norge
Vi ankommer Norge med mange gode minner fra Tanzania og Zanzibar.
Måltider: Mat på fly |