Kilimanjaro med safari og Zanzibar - Girlpower

Kilimanjaro med safari og Zanzibar - Girlpower

Bli med på en uforglemmelig jentetur til Kilimanjaro, der vi kombinerer eventyret med en safariopplevelse i Arusha og avslapping på de vakre strendene på Zanzibar.

7Summits, Girlpower, Høye fjell, Safari, Strandferie
NOK Fra 49 900,-
Varighet 16 dager
Neste avreise 26.01.2026
Nivå Moderat

Book tur

Om turen

Bli med på en uforglemmelig jentetur til Kilimanjaro, ledet av en erfaren norsk guide. Vi velger Machame-ruten for den beste opplevelsen og ekstra akklimatisering for å sikre en trygg og suksessfull bestigning av Afrikas høyeste fjell. Dette blir en eventyrlig reise fylt med både utfordringer og uforglemmelige øyeblikk sammen med gode venner og en dedikert guide.På første #Girlpower-turen stod 14/14 på toppen!
Etter Kilimanjaro drar vi videre på safari i Arusha Nasjonalpark før vi avslutter reisen med avslappende opphold på eksotiske Zanzibar.

Høydepunkter på denne reisen

  • Utsikt fra verdens høyeste frittstående fjell
  • Afrikansk kultur
  • En stjernehimmel du aldri vil glemme
  • Unike og varierte naturopplevelser
  • Dyktige lokale guider
  • Machameruten med variert natur og ekstra akklimatisering
  • Safari til fots i Arusha Nasjonalpark - kom tett på sebraer og sjiraffer
  • 4 netter på strandhotell på Zanzibar

Hvem kan delta?

Denne turen er tilgjengelig for alle i god fysisk form. Du trenger ikke erfaring fra høyden for å delta. Ta gjerne kontakt med oss dersom du er usikker. Turen er kun for kvinner. Vi har satt turnivået til nivå 3 - moderat. Her kan du lese mer om turnivåer

Norsk guide

Turen blir ledet av erfaren norsk guide fra Ekspedisjonsreiser. Hvem som vil lede turer blir avgjort høsten 2025. 

Antall plasser

Kun 12 plasser tilgjengelig. Disse turene fyller seg opp i god tid før avreise og vi har hver tur flere på venteliste. Du kan sikre deg plass ved å fylle inn påmeldingsskjemaet. 

Sikkerhet

Ekspedisjonsreiser AS legger stor vekt på sikkerhet. Vi har 24t telefonberedskap hjemme når noen er på tur. Det betyr at både reisende og pårørende kan kontakte vaktansvarlig dersom noe oppstår på tur eller hjemme i Norge. 

Ved alvorlige høydeproblemer vil man bli evakuert til lavere høyder – som er den beste behandlingen mot høydesyke. Det er et krav at alle har tegnet gyldig reiseforsikring som inkluderer evakuering med helikopter samt hjemtransport før avreise.

Vi stiller store krav til vår lokale samarbeidspartner. Vi samarbeider med de vi mener er de beste i bransjen, og som er kjent for å sette sikkerheten til deltakerne høyt. Vi kan aldri garantere at ulykker ikke oppstår, men du kan være sikker på at vi har gjort det vi kan for å legge til rette for at sjansen for ulykker er lavest mulig.

 

  

Skriv ut informasjon

Trykk her for å skrive ut all turinformasjon på siden

Skriv ut informasjon

Dato og bestilling

Avreise og hjemkomst
Ledige plasser
Pris
Booking
26.01.2026 – 10.02.2026
ledige plasser
49 900,- NOK

Pris inkluderer

  • Norsk guide fra Ekspedisjonsreiser
  • Lokale engelsktalende guider
  • 7-dagers bestigning via Machame-ruten
  • Kokk og bærere
  • Medbragt toalett (kun for gruppen!)
  • Camputstyr: telt, messetelt, stoler og bord
  • 3 netter på hotell i Moshi inkl. frokost og middag
  • 6 netter i gode fjelltelt på Kilimanjaro
  • Alle måltider på fjellturen
  • All transport iht. program
  • Parkavgifter
  • 1 natt på lodge i Arusha
  • Safari i Arusha nasjonalpark (inkl. guider)
  • Flybillett fra Kilimanjaro - Zanzibar (inkl. 1x23kg innsjekket bagasje)
  •  4 netter på strandhotell på Zanzibar inkl. frokost
  • Transport fra flyplass til hotellet

Pris inkluderer ikke

  • Flybillett Oslo - Kilimanjaro/Zanzibar - Oslo (vi booker gjerne disse for deg!)
  • Tips til guider (275 - 300$)
  • Tips til safariguider (20$ pr deltaker)
  • Visum og personlig reiseforsikring
  • Drikkevarer og personlig forbruk
  • Enkeltrom (+NOK5500,-)
  • Personlig forbruk på turen
  • Lokale skatter og avgifter på Zanzibar (turistskatt/forsikring mm). 
  • Eventuell utflukt
  • Pris basert på kjente parkavgifter i desember 2025. 

Dag for dag

Dag 1

Avreise fra Norge

Vi møtes på Gardermoen og setter kurs mot Afrika. 

Dag 2

Ankomst Kilimanjaro

Ved ankomst Tanzania kjører vi til hotellet som ligge ved foten av Kilimanjaro. Kanskje ser vi fjellet vi skal bestige den neste uken?

Overnatting: Hotell | Transport: 1 time | Måltider: Middag |

Dag 3

Fridag - utstyrsjekk og briefing

I dag kommer guidene til hotellet for å avholde team-møte. Vi går igjennom programmet, fjellturen og praktisk informasjon. Videre organiserer turleder en felles utstyrssjekk i hagen i løpet av dagen for de som ønsker dette. Nyt varme, basseng og litt avslapping før fjellturen starter. 

Overnatting: Hotell | Måltider: Frokost og middag |

Dag 4

Machame Gate til Machame Camp

Fra 1800 moh til 3000 moh
Klokken 08:00 kjører vi til Machame Gate, vi registrer oss og turen starter mot toppen av Mt. Kilimanjaro. Vi går gjennom skoglandskap og regnskog i lette, sommerlige klær. Fjellregnskogen har en rik og varierende flora. Store bregner og monumentale trær som kamfertre og kapoktre. Den går til Machame Camp. Temperaturen synker etter hvert som vi  kommer høyere opp. Campen er plassert i overgangen regnskogen og høyvokst lyng.

Overnatting: Telt | Gå: 10km / 6-8 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 5

Machame camp til Shira Cave camp

Fra 3000 moh til 3850 moh
Vi forlater fjellregnskogen, og går inn i busklandskap, lyngområder og åpne områder. Før lunsj er det noen kraftige motbakker som tar en del krefter. Litt over halvveis inn i dagens etappe, blir det stopp for lunsj. Etter lunsj flater landskapet ut før vi kommer frem til Shira Camp på ca. 3900 m.o.h. Det er mulig at shortsene kan brukes denne dagen, men det blir i alle fall behov for å skifte til varmere klær når vi er fremme i campen. Etter vi har kommer frem til camp blir det introduksjon av hele teamet med alle bærerene og guider samt en liten tur opp til et utsiktspunkt hvor vi kan se utover Shira-platået og utforske hulen som har gitt campen navnet sitt. 

Overnatting: Telt | Gå: 6km / 5-7 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 6

Shira camp til Barranco camp

Fra 3850 moh via 4500 moh til 3900 moh
Vi går fortsatt gjennom et tørt landskap, slakt oppover på tur mot øst. Sand og blokklandskap dominerer. Vi passere Lava Tower som ligger på ca. 4500 m.o.h før vi går bratt nedover til Barranco Camp. Passeringen ved Lava Tower er en prøve på hvordan du behersker høyden, og mange kan nok kjenne på lette symptomer på høydesyke denne dagen. Dagen etappe er veldig fornuftig i forhold til akklimatisering, Walk high sleep low er den rette måten å bestige høye fjell.

Overnatting: Telt | Gå: 10km / 7-9 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 7

Barranco camp til Karanga camp

Fra 3900 moh til 3900 moh
Selv om høyden er den samme ved start og mål på dagens etappe er det mange høydemeter i løpet av dagen. Det blir en del opp og ned og en flott natur som skifter hele tiden. Lobelia på over 1 meter og kjempesvineblom på opp mot 6 meter er noe av den spesielle og karakteristiske floraen i dette området. Dagens etappe vil for de fleste oppleves behagelig selv om starten er spektakulær og bratt med en kraftig oppstigning, Barranco Wall.

Overnatting: Telt | Gå: 6km / 5 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 8

Karanga camp til Barafu camp

Fra 3900 moh til 4700 moh
All vegetasjon forsvinner gradvis, sand og blokkmark overtar. Det er naturlig og forståelig at vegetasjonen ikke har overlevelsesmuligheter her oppe, frost hver natt hindrer all vegetasjon i å formere seg. Et annet sjeldent fenomen er vindavsatt sandstein. Normalt oppstår sandstein som vannavsetning. Når vi nærmer oss Barafu hører vi den karakteristiske glass klirrende lyden sandsteinene lager når de slår borti hverandre og når vi tråkker på dem. Vi kommer til Camp midt på dagen og får god hvile og søvn før nattens strabaser.

Overnatting: Telt | Gå: 4-5km / 4-6 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 9

Barafu camp til Uhuru Peak (toppen) og videre til Mweka camp

Fra 4600 m.o.h til 5895 m.o.h til 3100 m.o.h
Vi starter ca. kl. 24:00 for å nå kraterkanten, Stella Point, 5725 moh, samtidig som sola står opp. Fra Stella Point til toppen av Kilimanjaro, Uhuru Peak er det ca. en time vandring. Når vi når toppen er slitet glemt. Du er stolt over det du har gjort, en fantastisk prestasjon. Etter fotoseansen starter turen nedover til Mweka Camp. Vi passerer Barafu Camp på tur ned, her blir det et godt måltid og avslapping før vi fortsetter. Dagen etappe er lang, men det går utrolig bra, vi "går på oss krefter" etterhvert som høyden avtar.

Overnatting: Telt | Gå: 19km / 14-18 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 10

Mweka camp til Moshi

Fra 3100 moh til 1800moh
Vi går videre nedover, gjennom regnskogen til gaten. Her sjekker vi ut av Kilimanjaro nasjonalpark.I Moshi er festen planlagt, her blir det diplomutdeling, afrikansk sang av teamet vårt, mat og drikke, før vi tar farvel med våre nye venner. Under festen overrekkes tips til sjefsguiden. Vanlig tips på Kilimanjaro er 275-300 USD per deltaker. Etter at festen er over blir vi kjørt tilbake til hotellet for avslapping. 

Overnatting: Hotell | Gå: 10km / 3-4 timer | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 11

Safari til fots i Arusha Nasjonalpark

Idag skal vi på en unik og spennende safariopplevelse i Arusha nasjonalpark. Vi skal ta steget ut av safaribilen og komme tett på dyrelivet mens vi vandrer gjennom det frodige landskapet sammen med våre erfarne guider.

Arusha nasjonalpark er kjent for sitt mangfoldige dyreliv, her har vi gode muligheter til å se både sjiraffer, bøfler, vortesvin, sebra, flodhester og mer. Vi skal oppleve dyrelivet på en helt unik måte, utenom allfarvei og bortgjemt fra turistmassene.

På denne turen har vi med oss en bevæpnet-park ranger for ekstra sikkerhet. Rangeren har en fantastisk kunnskap om parkens fauna og flora og deler gladelig sin kunnskap. Vi vil få muligheten til å lære om dyrenes atferd, sporene de etterlater seg og få en dypere forståelse for denne fantastiske naturen vi er omgitt av.

På denne 3 timers gå-safari får vi virkelig følelsen av å være ett med naturen, og oppleve den spenningen og adrenalinet som følger med å være på oppdagelsesferd i det ville Afrika. Ta med deg kameraet og vær klar til å fange de fantastiske øyeblikkene du vil oppleve på denne unike opplevelsen. Turen avsluttes med besøk til et nærliggende fossefall.

Overnatting: Safarilodge | Måltider: Frokost, lunsj og middag |

Dag 12

Til Zanzibar

Etter en god frokost på hotellet kjører vi mot flyplassen i Arusha eller Kilimanjaro for fly videre til Zanzibar. Utenfor ankomsthallen venter sjåføren som tar oss videre til resorten.

Sjekk inn - pust ut. 

Overnatting: Strandhotell | Måltider: Frokost |

Dag 13-15

Zanzibar

Nyt dagene på stranden med sand mellom tærne eller dra på spennende utflukter.

Overnatting: Strandhotell | Måltider: Frokost |

Dag 16

Hjemreise

Etter flotte dager på Kilimanjaro, safari og Zanzibar er turen kommet til ende. Vi blir kjørt til flyplassen ca. 4 timer før flyavgang. 

Måltider: Frokost |

Praktisk informasjon

Reisegarantifondet

Ekspedisjonsreiser AS er lovpålagt medlem av reisegarantifondet. Reisegarantiordningen gjør at du er sikret pengene tilbake dersom pakkereisen (en garantipliktig reise) kanselleres som følge av konkurs.
Mer informasjon om reisegarantifondet finner du på www.rgf.no.

Betaling 

Depositum kr 3500,- pr person må betales ved bestilling/påmelding. Normalt får du sluttfakturaen ca. 90 dager før avreise. 

Avbestilling

  • Innen 24 timer kan du avbestille turen din helt kostnadsfritt

  • Ved avbestilling etter 24 timer beholder vi depositumet

  • Mellom 59 og 30 dager før avreise er det et avbestillingsgebyr på 50 prosent av reisens pris

  • Mellom 29 dager og avreise er avbestillingsgebyret på 100 prosent av reisens pris

Les mer om våre av betalings- og avbestillingeregler her

Vaksiner

Kontakt ditt lokale vaksineklinikk, helsesøster eller fastlege for vaksiner. Finn din nærmeste vaksineklinikk på www.vaksine1.no.
For mer informasjon om hvilke vaksiner det anbefales av Folkehelseinstituttet. Husk å ta med internasjonalt vaksinasjonskort som er stemplet av norske helsemyndigheter.

Flybilletter

Flybilletter er ikke inkludert i prisen på denne turen. Det er flyselskapets regler for avbestilling som er gjeldende. Alle deltakere får tilsendt billetter ca. 7 dager før avreise. Vi booker gjerne billetten for deg. Du kan forvente pris på ca. 8000 - 14000,- avhengig av når du bestiller. Vi anbefaler tidlig påmelding. 

Antall plasser

Det er kun 12 plasser på denne turen. Om du vil sikre deg plass bør du melde deg på så raskt som mulig. På disse turene kommer det ofte flere påmeldinger samtidig.Turen krever minimum 9 påmeldte deltakere. 

Nedre aldersgrense

Det er 15 års aldersgrense for å delta på denne turen. Vi stiller krav om at deltakere under 18 år reiser sammen med myndig foresatt. Dersom deltaker under 18 år må avbryte turen så må også foresatt ta følge. 

Reiseforsikring

Når du reiser med Ekspedisjonsreiser AS må du før avreise tegne fullgod reiseforsikring som også skal dekke en eventuell evakuering og hjemtransport. Bevis på reiseforsikringen må du medbringe på reisen. 

Ekspedisjonsreiser AS er også partner med en av verdens ledende og pioner innen reisetjenesteindustrien, Global Rescue. Global Rescue tilbyr de beste integrerte medisinske, sikkerhetsmessige, reise- og krisehåndteringstjenester tilgjengelig hvor som helst, levert av sitt team som er satt samme av paramedikere, psykologer, leger, sykepleiere og militære veteraner.
 
Du kan lese mer og tegne medlemskap her: https://partner.globalrescue.com/ekspedisjonsreiser/

Enkelte forsikringsselskaper bruker antall meter over havet som et kriterium for hva forsikringen dekker, og om de kaller det en ekspedisjon eller ikke. Les derfor vilkårene nøye.

  • Noen forsikringsselskaper krever at man tegner en forlengelse hvis enkeltreisen går ut over en viss varighet.
  • Vær sikker på at forsikringen dekker det valgte geografiske område.
  • Noen forsikringsselskap har en øvre beløpsgrense på sin avbestilling - og sykeforsikring.
  • Dekker forsikringen din tap av reisens formål?
  • Reisegods
  • Forsinkelser

Enkeltrom

Dersom deltakeren melder seg på alene med ønske om å dele rom, må man være inneforstått med at man vil automatisk bli belastet for enkeltrom dersom Ekspedisjonsreiser ikke finner rompartner. Det er mulig å be om eget telt mot en kostnad på kr 250,- . De som betaler for enkeltrom får automatisk eget telt på fjellet. 

Klima

Klimaet kan grovt deles inn i 3 soner.

Langs kysten, øyene utenfor og området rundt de store innsjøene, er det varmt og fuktig tropisk klima; ofte med luftfuktighet opp mot 90 %.

På høyslettene er det temperert klima, med temperaturer ned mot 15 grader om natten og enda lavere jo høyere over havet du kommer. På toppen av Kilimanjaro kan temperaturen komme ned mot 10 til 15 minusgrader.

Lavereliggende sletteområder i innlandet har varmt og tørt klima. Varmeste tiden er november til mars med variasjoner fra ca. 25 til 35 grader. Det er to regntider i Tanzania; en kort regntid i perioden fra november til januar og en lang regntid som starter i april og varer ut mai/juni. I den korte regntiden er det mer sporadiske nedbørsmengder, bare korte byger, mens det kommer store nedbørsmengder kombinert med tordenvær i den lange regntiden, mest regn i april.

Rundt Kilimanjaro kan det komme noen byger uavhengig av regntiden, det er fjellet som bidrar til dette.

Innkvartering

På fjellet bor vi to og to i gode fjelltelt (3-mannstelt). Før og etter bestigningen bor vi på bra hotell ved foten av fjellet. Hotellet har rom med dusj, toalett og gode senger. Det er restaurant, bar og basseng.

Visum

Sist oppdatert: 13.11.2024
Norske borgere som vil besøke Tanzania må søke om visum.

Informasjon om visum til Tanzania og lenke til søknadsskjema er tilgjengelig når man går inn her:  https://immigration.go.tz.

Man kan også søke om visum ved ankomst, men det anbefales å søke på forhånd.
Les her for oppdatert informasjon: https://www.regjeringen.no/no/tema/utenrikssaker/reiseinformasjon/velg-land/reiseinfo_tanzania/id2415554/?expand=factbox2859614

 

Språk

Det offisielle språket i Tanzania er swahili. På hoteller og turistattraksjoner er det engelsk som blir brukt. Det finnes totalt over 100 stammespråk i Tanzania.

Tips

På denne turen anbefaler vi $275 til $300 pr deltaker fordelt på teamet. Tips blir samla inn i siste camp etter toppstøt. 

Norsk guide

Denne turen blir ledet av norsk guide (guiden reiser ikke videre til Zanzibar med gruppen)

Forbehold

Vi tar forbehold om endringer i priser. Dag for dag-programmet er veiledende og endringer kan forekomme. Vi viser forøvrig til våre generelle reisebetingelser. Reisens pris er basert på en dollarkurs på 9.0

Facebookgruppe

Alle som melder seg på vil få tilsendt invitasjon til å delta på lukket facebook-gruppe ca. 1. måned før avreise. Her vil vi dele informasjon, tips og inspirasjon frem mot avreise slik at alle er klare for utfordringen som venter oss. Dette er en fin arena å stille spørsmål, samt bli bedre kjent med hverandre. 

Hvorfor ''Girlpower''? 

Ekspedisjonsreiser jobber kontinuerlig med å gjøre endringer og skape en mer rettferdig hverdag og fordeling i områdene vi arrangerer reiser. Vi ønsker at flere kvinner skal sysselsettes og slår et slag for dette ved å rekruttere og fremme dette. På denne turen vil vår nye faste kvinnelige guide være hovedguide og vi vil forsøke å sysselsette flest mulig kvinner som bærere. Vi håper dette bidrar til å skape en endring lokalt - og at flere kvinner skal bli inspirert til å ta seg arbeid i et ellers mannsdominert yrke. Som vanlig går vi i front og skaper de endringene vi ønsker.

Utstyrsliste

Denne listen er ment som en retningslinje, for at vi skal ha det vi trenger uansett hva slags vær vi får på turen. Husk at du også kan få tak i brukt turutstyr som fungerer utmerket. Husk å pakke fornuftig. Klær du ikke trenger i fjellet legges igjen i Moshi. Det er maksbegrensning på 15 kg hos bærerne på fjellet. Bruk pakkelisten som veiledning og bruk egne erfaringer og det utstyret og de klærne du føler deg bekvem i. Bruk inngåtte sko og utprøvde klær og utstyr.

Duffelbag
Vi anbefaler 90-120L. Eks. The North Face eller Helly Hansen

Undertøy
Tilstrekkelig til eget bruk, det er ikke mulighet for å vaske klær underveis

Ullundertøy
2 sett med over -og underdel

Ullsokker
2 par tynne, 2 par tykke

T skjorter
Til de første og siste dagene kan du få bruk for disse, det er varmere i lavlandet.

Skjorte/tynn genser
Til de første og siste dagene kan du få bruk for denne, det er varmere i lavlandet

Shorts
Til de første og siste dagene kan du få bruk for denne, det er varmere i lavlandet

Caps eller solhatt
Solen er sterk oppover i fjellet, til beskyttelse for hodet og pannen

Lett turbukse
Brukes gjerne de første dagene i passende temperaturer

Fleecejakke
Lett å bære med seg i dagstursekken dersom det skulle bli kjølig under dagsetappen.

Ullgenser
God å ha til kjølige morgener og kvelder i fjellet

Skalljakke/skallbukse
Vind -og vanntett bukse + jakke. Gore tex,Dermizaks eller tilsvarende

Regnponcho
En som går over både deg og sekken din. 

Dunjakke
Tjukk jakke av dun med hette, denne kan være god å pakke seg inn i ved de kjøligste etappene på turen.

Lue
Dersom du ikke har jakkene med hette bør luen din være vind -og vanntett. 

Hals
Hals blir brukt til å holde varmen, men og til dels til å puste gjennom på steder langs trekkingruten der det finnes støv i luften fra stier med sand og grus.

Vanter
Kjekt å ha et tynt lag på hendene der det er varmt med hansker eller votter, men kjølig uten

Hansker/votter
Brukes som varmt lag på hendene når det er praktisk å kunne bevege fingrene.Votter er anbefalt på toppnatt.

Crocs eller slippers
Slike sko lett tilgjengelig er himmelsk, for det blir mye av og på med sko når vi tilbringer tid i campene.

Fjellstøvler
Disse er nødvendige ved kalde og våte partier på fjellet, og gir bedre støtte til fot og ankel i ulendt terreng og på toppnatt. 

Dagstursekk
Tursekk (35- 45 Liter) med regntrekk. Beregn plass til 3 liter drikke, skalljakke, varm genser og diverse du
ønsker å ha med (kamera, toalettpapir o.l.)

Staver
Disse bør være med teleskopfunksjon, slik at de lett kan trekkes sammen og legges i baggen eller dagstursekken

Sovepose
Temperaturene på trekkingturen vil bli lavere jo høyere, velg en god sovepose som er komfortabel ned mot 10 minusgrader

Liggeunderlag
Oppblåsbart er anbefalt.

Hodelykt
Ta med ekstra batterier

Drikkeflaske
Typen Nalgene er å anbefale her. Du må ha med nok flasker til å kunne ha med deg 3l drikke daglig.

Andre anbefalinger
Solkrem faktor 50, Solstift til lepper, solbriller, toalettsaker, strømadapter, antiback, toalettpapir, vanntette pakkposer.


Husk at bærerne kun tar 15 kg pr deltaker

På safari: 
Lett bekledning - gjerne lett langbukse. Det kan være litt kjølig på morgenen, så ta gjerne fleece med i sekken. 

På Zanzibar: 
Det som passer til 30'C og strandliv.